Mýty o menopauze

05.10.2024

Rozlučme se s předsudky o menopauze

Pojďme si nejdříve říci, jaké jsou fáze ženského přechodu, kterými dříve či později projde každá žena. Není to jen jeden okamžik, ale spíše období spojené s několika fázemi.

Fáze menopauzy

  1. Premenopauza: vaječníky postupně produkují méně hormonů, především estrogenu. Jaké jsou příznaky? Nepravidelná menstruace, mírné návaly horka, změny nálad.

  2. Perimenopauza: hormonální výkyvy jsou výraznější, menstruační cyklus se stává stále nepravidelnějším a nakonec zcela ustane. Jaké jsou příznaky? Většina žen v této fázi zažívá nejintenzivnější příznaky, jako jsou návaly horka, pocení, poruchy spánku, změny nálad, vaginální suchost a snížené libido.

  3. Menopauza: nastává 12 měsíců po poslední menstruaci. Vaječníky již neprodukují vajíčka a hladina hormonů je výrazně snížená. Některé příznaky mohou přetrvávat, ale jejich intenzita se postupně snižuje.

  4. Postmenopauza: je období po menopauze. Hormonální hladiny zůstávají nízké. Některé ženy mohou i nadále pociťovat některé příznaky menopauzy.

Jaké jsou nejčastější mýty o ženském přechodu?

  • Menopauza přichází až po padesátce: první fáze menopauzy a s tím i spojené obtíže se mohou objevit po 40. roce. Jsou ženy, které první příznaky pociťují již před čtyřicítkou.
  • Návaly horka jsou jediné, co ženy v přechodu trápí: každá žena prožívá menopauzu jinak. Některé ženy mají jen mírné potíže, jiné se potýkají s výraznějšími příznaky.
  • Menopauza znamená konec sexuálního života: snížení libida může být jedním z příznaků menopauzy, ale rozhodně to neznamená konec sexuálního života.
  • Menopauza vede automaticky k přibírání na váze: hormonální změny mohou ovlivnit metabolismus, ale přibírání na váze není nevyhnutelné. Zdravý životní styl a pravidelný pohyb mohou pomoci udržet si váhu.
  • Menopauza začíná vymizením menstruace: obvykle před úplným vymizením menstruace předchází období spojené s řadou obtíží, jako jsou nepravidelná menstruace, návaly, pocení, poruchy spánku, nervozita, podrážděnost, nesoustředěnost, vaginální suchost a další.
  • S nepříjemnými příznaky se nedá nic dělat: všechny obtíže se dají odstranit nebo zmírnit, tak aby ženám, co nejméně zatěžovaly jejich běžný život. 
  • Obtíže v přechodu se dají léčit pouze hormony: hormonální léky mají mnoho vedlejších účinků a pro některé ženy nemusejí být vhodné. S úspěchem se dají užívat přírodní bylinné přípravky, bylinné čajové směsi a homeopatické léky.
© 2023 Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!